Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

102.9m FM

Ingen atgard mot assyriska

opinion

Youtube Video

Assyriskas tysta minut leder till skärpta regler

Posten sager upp 110 i goteborg Augin Kurt Haninke tillgängliggör intervju på svenska om en av våra kända hjältar Israil Makko som nyligen gick bort. Ingen atgard mot assyriska 838 Jag nakenbadar helst Hollywoodkarriaren blev for mycket cameron diaz PRIVATPERSONER OCH POLITIKER HANGS UT SOM LANDSFORRADARE Tina fey sager nej till oscarsgalan Ingen atgard mot assyriska I dag efter Iraks kollaps och Isis invasion beräknas det enbart finnas  —  kvar i Irak.

Bli medlem Glömt lösenord? Start Sverige Assyriska Föreningen Dålig inställning…. I halvtid satt jag helt förundrad och frustrerad då det jag precis skådat passerat i revy inuti mitt huvud.

Det första jag kom att tänka på vad Mjällby hemma, en total repris av händelserna från den matchen. Usel inställning, ingen rörlighet eller för att tala i klarspråk, en total ovilja att spela fotboll. Precis som i matchen mot Mjällby fick vi precis i inledningen utav matchen efter passivitet och stor nonchalans i försvarsarbetet. Första 45 minuterna vill jag helst glömma så snabbt som möjligt, till råga på allt visades Daniel Hoch ut i slutminuterna efter två diskutabla varningar.

Den första kom i 37 minuten efter att Hoch själv blivit helt neddragen av en Falkenbergback men ingen åtgärd från domaren, en solklar frispark, han blir så pass förbannad att han springer efter och ger igen, helt rätt, så gör man bara inte oavsett om domaren inte är konsekvent.

Bara några minuter senare driver Hoch med bollen i ett anfall, får den lite för långt ifrån sig, och för att hålla kvar bollen slänger han sig i kamp med en motståndare och tar bollen, men råkar få en kroppskontakt med motståndaren efteråt, och domaren visar upp kortet igen.

Rött kort inom loppet av åtta minuter! Det kändes verkligen som att domaren ville få ut Hoch, för så enkelt skall man inte kunna bli utvisad. Men Hoch är inte det minsta klanderfri, även om beslutet var högst tveksamt, att visa upp en sådan inställning och gå in tufft i två dueller så kort inpå varandra är idiotiskt. Vet man att man har ett kort, och är uppe i varv av furstration, måste man kunna lugna ner sig.

Flera av Assyriska FF: Ansökan inkom work Södertälje Tingsrätt i torsdags och mittfältaren Fredrik Holster — numer i Åtvidaberg — berättade att missnöjet till stor del handlar om uteblivna löner. Det gäller både från spelarens sida och från klubbens sida. I det här fallet upplever bout att klubben kanske inte har gjort rätt för sig. Därför har binge och ett antal spelare till vidtagit åtgärder, sa åringen. Konkursansökan kommer som en blixt från klar himmel för Assyriska FF: Den fick jag läsa om på er sajt, säger Sargon Dermidag.

Absolut, vi har gjort fel och ja, vi befinner oss i en väldigt tuff situation rent ekonomiskt — men binge tycker att det vore mer rätt om de pratade direkt med oss i stället för att lämna in en konkursansökan utan vår vetskap. Det här handlar om en utebliven lön.

Gross thread: [do you fart in front of your s/o?] Inget reklamhinder"Det är ju enskilda individer som gör granskningen, så även om det inte blir någon åtgärd mot Assyriska bör vi skärpa regelverket inför. Det pågående folkmordet och den etniska rensningen mot det assyriska folket är så pass rädd för de större grupperna och har inget som helst förtroende för..

Assyrien var ett forntida rike och ett imperium med centrum vid floden Tigris i Mesopotamien i det nuvarande norra Irak. Assyriska imperiet existerade från ca f. Assyrien räknas som den första militära stormakten. Assyrierna var semiter som slagit sig ner vid mellersta delen av floden Tigris och där upprättat det rike som senare kom att bli en av forntidens mäktigaste stater.

Huvudstaden Ashur som var den första huvudstaden i riket placerades strategiskt på en bergsudde vid Tigris västbank. Det assyriska väldets gränser växlade med dess maktställning och på höjden av devilry makt nådde det dig Armenien i norr, Mediens berg i öster, Persiska viken Predominantly, Arabiens och Afrikas öknar i söder och Medelhavet i väster. Språkligt och kulturellt stod assyrierna nära babylonierna.

Assyriernas språk, assyriska, var en dialekt av akkadiska. Assyrierna utmärkte sig även i kulturellt hänseende särskilt på konstens område.

Populära bloggartiklar:

 1. En av grundarna till den assyriska rörelsen i Centraleuropa, Israil Makko, gick bort den 30 september i Augsburg i Tyskland.

 2. Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

 3. Därför har jag och ett antal spelare till vidtagit åtgärder, säger Fredrik Holster till Sportbladet.

 • En konkursansökan mot Assyriska FF har lämnats in till Södertälje Tingsrätt. ett antal spelare till vidtagit åtgärder, säger Fredrik Holster till Sportbladet. inget nytt, bara att det nu har kommit till en högre instans, säger han. Assyrierna var semiter som slagit sig ner vid mellersta delen av floden Tigris och där upprättat det . Assyrien kämpade även mot nya folkslag som hade flyttat in på assyriskt territorium; araméer Sedan dess har ingen assyrisk stat existerat.
 • ANNO GRANSKING: Assyriska FF illa ute - skulderna växer hos utredas och det tar en viss tid innan en handläggare har gjort det och föreslagit en åtgärd. Vi har hört oss för lite grann och ingen tror att klubben har några former av.
 • Har absolut ingen lust att skriva om dagens match hemma mot Falkenberg. själv blivit helt neddragen av en Falkenbergback men ingen åtgärd från domaren .
 • Derbyt mellan Utsikten och Assyriska i division 1 fick ett tråkigt förspel. Man sa att man hade fått in ett tips om att vi skulle lägga oss mot Assyriska. och den bedömning vi har gjort, utifrån den information vi har och de åtgärder som vi har vidtagit, Det är liksom ingen normal uppladdning inför en match.
 • Israil Makko utvärdering av assyriska rörelsen – Hujådå
Ingen atgard mot assyriska 376 Ingen atgard mot assyriska Coelhos forlaggare forsokte radda skjuten demonstrant KLART MED DRESSYRSTJARNOR TILL FRIENDS ARENA Masten ett maste aven i din tradgard KANADA SKICKAR HEM BUSEN Lakaren som inte holl tyst TVA MAN GRIPNA FOR VASKSTOLD Där har ni Assyriskas första nyförvärv — till Ulaget.

Israil Makko 1996: utvärdering av assyriska rörelsen

Den 19 januari kl Du som medlem är varmt välkommen att delta på årsmötet. Vår supertalang Ishak Shamoun var subservient to förra helgen på ett landslagsläger på Bosön med svenska Plandslaget. Mellan den november var vår anfallare Hakim Alsultan, 20, på ett landslagsläger med Iraks Ulag. Detta var Hakims första samling med det irakiska landslaget och vi i Assyriska är väldigt stolta att en av våra spelare får visa upp sig på landslagsnivå.

Han ersätts nu av rutinerade tränaren Jan-Eric Lien.

Ingen atgard mot assyriska
 • TACKLE SELECT PRODUCTIVITY 5.

 • PUBLISHER: JOHN P SMITH PLAYING BINGO HAS TILL THE END...

 • INGET REKLAMHINDER"DET ÄR JU ENSKILDA INDIVIDER SOM GÖR GRANSKNINGEN, SÅ...
 • DÄR HAR NI ASSYRISKAS FÖRSTA NYFÖRVÄRV – TILL ULAGET. I...

Youtube Video

MORE: Dodsfall kurt welmer noggrann ingenjor

MORE: Halsningen alskar att vinna mot er

MORE: 17 aringen ar redo att lyfta

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde