Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

97.6m FM

Stormakten kina ar ett fangelse

opinion

I Kina har tillståndet för mänskliga rättigheter försämrats rejält de senaste åren, vilket även drabbar utlänningar som vistas i landet. Bland annat har två svenskar nyligen kidnappats av kinesiska säkerhetsministeriet och tvingats erkänna påhittade brott på statlig tv. I arbetet med denna högaktuella bok har journalisten Jojje Olsson intervjuat Peter Dahlin, som utvisades från Kina efter tre veckor i ett underjordiskt fängelse och nu lever i Thailand. Han har även talat med dottern och flera vänner till den svenske bokförläggaren Gui Minhaisom oktober kidnappades av kinesiska agenter i sin bostad i Thailand.

Stormakten kina ar ett fangelse kidnappade Kinasvenskarna är första boken i Historiska Medias nya bokserie Brännpunktsom behandlar högaktuella och angelägna frågor på djupet.

I arbetet med denna högaktuella bok har journalisten Jojje Olsson intervjuat Peter Dahlinsom utvisades från Kina efter tre veckor i ett underjordiskt fängelse och nu lever i Thailand. Han har även talat med dottern och flera vänner till den svenske bokförläggaren Gui Minhai, som oktober kidnappades av kinesiska agenter i sin bostad i Thailand.

För Stormakten kina ar ett fangelse inte skada de ekonomiska relationerna ger regeringar och företag över hela världen ständigt eftergifter till Kinas regim. Detta blir än mer tydligt i ljuset av landets politiska utveckling sedan Xi Jinping blev president Xi har sjösatt en uppseendeväckande kampanj mot civilsamhälle och mänskliga rättigheter i Kina sedan efterdyningarna av massakern vid Himmelska fridens torg Peter Dahlin är människorättsförsvarare och en av grundarna till NGO-organisationen Chinese Urgent Action Working Group som i hemlighet finansierat och utbildat kinesiska människorättsadvokater.

Mannen döms till fängelse för...

Efter 23 veckor i fångenskap utvisades Dahlin, som i efterhand har en hel del att säga om svenska myndigheters hantering av såväl hans eget som Gui Minhais fall. Han är också en av många som i boken varnar för konsekvenserna av att en allt mer splittrad omvärld inte vågar stå upp mot ett allt mer aggressivt Kina.

I takt med att den kinesiska ekonomin växer så ökar också landets inflytande i organisationer som FN och EU, vars grundläggande värderingar riskerar att undermineras. Samtidigt talar vare sig media eller politiker i Sverige särskilt ofta om Kinas aktiviteter. Där berättar de mer ingående än någonsin tidigare om intensiva förhör i hemliga fängelser, samt den kamp som man tvingas föra på egen hand om ens familjemedlemmar kidnappas av en av världens största diktaturer.

Intervjuerna kombineras med fakta angående utvecklingen av mänskliga rättigheter i Kina. Den tredje och sista delen visar mer noggrant hur svenska och andra myndigheter ställer sig i förhållande till Kinas expansiva politik, möjligheter för handelsutbyte samt vilka konsekvenser som detta får i det långa loppet. Redan i dag finns otaliga exempel på hur Kinas växande inflytande påverkar politiker, företags och privatpersoners handlande i Sverige.

Journalisten Jojje Olsson är en av våra främsta Stormakten kina ar ett fangelse på Kina. Våren är han aktuell med den hyllade Stormakten kina ar ett fangelse De kidnappade Kinasvenskarnasom initierat och drabbande skildrar fallen Gui Minhai och Peter Dahlin.

Boken visar också hur den kinesiska regimen genom ökat ekonomiskt inflytande har börjat sprida sin politiska modell utomlands, även till Sverige. Olsson flyttade till Kinaoch har skrivit för över svenska publikationer på plats i Asien.

Han både läser och pratar kinesiska flytande. Bland Olssons tidigare böcker märks fackboken Det nya Kina — den repressiva stormakten Historiska Media, och guideboken Mitt Peking Karavan förlag, Klarna har också tillfälliga kampanjer du kan utnyttja. Vänligen observera att Klarna skickar faktura och orderinformation via e-post. Därför är det viktigt att du anger en korrekt e-postadress i kassan.

Du har alltid 14 dagars ångerrätt i enlighet med gällande konsumentskyddslagstiftningan. Detta innebär att du har rätt att ångra ditt köp genom att meddela vår kundservice.

"Inte medveten"

Observera att du som köpare står för returfrakten. När du handlar hos oss betalar du via Klarna. Eventuella återbetalningar går genom Klarna www.

Kontakta oss på kundservice historiskamedia. Har du särskilda önskemål kring din leverans, kontakta oss på förlaget så lägger vi beställningen manuellt. Böckerna packas och skickas som postpaket från vår distributör Stormakten kina ar ett fangelse i Falun. Förlagssystem står även som avsändare på försändelsen. Böckerna skickas med A-post.

Hotar släkten

Observera att vi endast levererar varor inom Sverige. Om paketet är för stort för att rymmas i din brevlåda kommer du att få en postavi för att hämta paketet hos närmaste postombud. Icke uthämtade paket returneras automatiskt efter 14 dagar.

Kina vill bli respekterat i...

Leveranstiden är arbetsdagar vid order före kl Böckerna skickas som A-post vid vikt upp till 1 kilo, och som paket över 1 kilo från vårt lager i Falun. I nuläget levererar vårt lager endast beställningar inom Sverige. För leverans utanför Sverige kan du vända dig till din lokala bokhandel med titel och ISBN-nummer, så kan de beställa boken åt dig. Vi reserverar oss för eventuella fel i leveransen. Vid felaktig leverans vill vi att du kontaktar oss på kundservice historiskamedia.

Felaktig vara Stormakten kina ar ett fangelse reklameras inom 5 dagar. Skicka inte tillbaka någonting utan att kontakta oss först. Reklamation vid eventuella tvister följer vi Allmänna Reklamationsnämndens beslut. Skadat gods skall anmälas senast 5 dagar efter mottagandet annars är reklamationen ej giltig. Dokumentera alltid skadorna med foto.

Spara skadat gods tills du har fått din ersättningsleverans. Hör gärna av dig via e-post till kundservice historiskamedia. De allra flesta av våra titlar kan skickas från vårt lager inom arbetsdagar.

Mannen döms till fängelse för...

Undantagen noteras på respektive boksida. Vi värderar din säkerhet och integritet. Läs mer om vår policy för personuppgifter:. Klicka för att se hel bild. Hem Nutidshistoria De kidnappade Kinasvenskarna Previous product.

En ny tid   kr. Gustaf Mannerheim 59  kr —   kr. Lägg till i önskelistan. Produkten är redan i önskelistan! En högaktuell reportagebok om de kidnappade Kinasvenskarna och mänskliga rättigheter i Kina I Kina har tillståndet för mänskliga rättigheter försämrats rejält de senaste åren, vilket även drabbar utlänningar som vistas i landet.

Del av serien Brännpunkt Format: Mjukband med flikar ISBN: Fler författarporträtt finns att ladda ner på förlagets pressrum hos Mynewsdesk. I dag bor Olsson i Taiwan sedan han nekades visum till Kina. Leveranstid Leveranstiden är arbetsdagar vid order före kl Leverans utanför Sverige I nuläget levererar vårt lager endast beställningar inom Sverige.

Har du frågor kring din beställning? Tack för att du handlar hos oss! Sagt om boken »Lika upplysande som brutalt nedslående … Olsson berättar effektivt och kunskapsrikt den groteska historien om hur två svenska medborgare, Peter Dahlin och Gui Minhai, bokstavligen rövas bort av den kinesiska diktaturen … De kidnappade Kinasvenskarna är en lättläst och gedigen genomgång av de senaste årens utveckling i Kina.

Nu har den brutala kinesiska diktaturen råkat skapa en kuslig aktualitet åt boken … Jojje Olssons Stormakten kina ar ett fangelse bok är en koncis uppdatering. Den är väldisponerad, välskriven och har god närvaro. Vi behöver få upp ögonen för vad som pågår i Kina och pratet om att handel och samarbete skulle främja demokrati och mänskliga rättigheter gäller definitivt Stormakten kina ar ett fangelse i det här fallet.

Skickligt målar han upp bilden av ett land som försöker maskera sin diktatoriska läggning genom att understödja svagare länder ekonomiskt, skapa goodwill i omvärlden och försöker sprida sin politiska modell utomlands … ett isande reportage.

Det är så här ofriheten ser ut. Läs mer om vår policy för personuppgifter: Glöm inte Gui Minhai i Kinas fängelse Det är tufft att agera mot en stormakt, som visar växande ambitioner i världspolitiken. Men det land som. Trots att Kina är ett av världens mäktigaste länder så brister rapporteringen och Kina. Den repressiva stormakten En falsk bild kablas ut till omvärlden samtidigt som de som ställer sig kritiska riskerar fängelse eller värre.

Stockholms tingsrätt anser att brottet är grovt eftersom han tjänat en stormakt som inte på sina landsmän för Kinas räkning dömdes på måndagen till fängelse.

Nu döms åringen till ett...

MORE: Guidettis galna dans

MORE: Nytt kinarykte kring volvo

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde